Rozwiń


Witamy w inspiracjach! Znajdziesz Tutaj przykłady projektów MaM Lub dla mam

Komentuj, oceniaj, dodaj swój projekt, zaproponuj cudzy

Mamy Prawo. Jakość porodu ma znaczenie!

Organizator: Obywatel Mama
Data: rok Miejsce: Kraków
Wróć do listy
Mamy Prawo. Jakość porodu ma znaczenie!

Poród jest jednym z najważniejszych momentów w życiu kobiety, doświadczeniem pierwotnym z pogranicza życia i śmierci, mogącym zaważyć nie tylko na relacji z dzieckiem, ale również na jej życiu i życiu całej rodziny. Wymyśliłyśmy i zainicjowałyśmy projekt „Mamy Prawo”, aby zrobić krok w kierunku poprawy jakości i dostępności opieki okołoporodowej w małopolskich szpitalach i oddziałach położniczych. Wiemy, z doświadczeń własnych i historii opowiadanych przez inne kobiety, że mimo obowiązujących od 2012 roku standardów okołoporodowych nie wszędzie są one spełniane. Nie respektuje się praw kobiety do informacji, do decydowania i nie wszędzie spotykają się z należnym im szacunkiem.

W ramach projektu "Mamy prawo" przeprowadziliśmy audyt społeczny wszystkich 28 szpitali i oddziałów położniczych w województwie małopolskim, bezpłatne konsultacje z prawnikiem dla kobiet oraz zorganizowaliśmy 20 kręgów okołoporodowych, gdzie w bezpiecznej atmosferze matki dzieliły się ze sobą swoimi historiami porodowymi – tymi dobrymi i tymi trudnymi.

Projekt realizowany jest od kwietnia 2015 do kwietnia 2016 r. W okresie od 1 lipca 2015 do 17 stycznia 2016 roku prowadzony był audyt społeczny oddziałów i szpitali położniczych. W pierwszym kwartale 2016 roku zostało przygotowanych 28 raportów cząstkowych dla wszystkich szpitali oraz raport ogólny dla całego audytu prezentujący stopień wdrożenia i przestrzegania standardów okołoporodowych w województwie małopolskim. W kwietniu 2016 r. odbyły się spotkania z dyrekcją, ordynatorami oraz personelem medycznym wszystkich szpitali. Wyniki badania oraz informacja od szpitali na temat podjętych działań zostaną podane do wiadomości publicznej i pomogą w dalszej części projektu - prowadzeniu działań rzeczniczych na rzecz poprawy wdrażania standardów i jakości opieki okołoporodowej w całym kraju.

STRONA PROJEKTU: prawomamy.pl

Projekt "Mamy prawo" był realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 


Hej! skomentuj powyższy materiał!

Bądź sobą,

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj

Nie masz swojego konta? Zarejestruj się

Komentarze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x